ще
згорнути
Усі статті номера
8
серпень 2019року
свята й цікаві події
всесвітній день пошти

Мій лист вже прямує до тебе: до Всесвітнього дня пошти

Пиши такі листи, які ти хотів би отримати сам.

Невідомий автор

Сучасний світ електронних комунікацій не сприяє ознайомленню дітей із професією поштаря — та й із поштовою службою загалом. Більшість із них пов’язують слова «написати лист» і «поштова скринька» з інтернетом, комп’ютером та клавіатурою. Аби долучити дошкільників до світу професій дорослих, зокрема допомогти з’ясувати, для чого потрібна саме ця, влаштуйте тематичні заходи, рольові ігри, театралізовані розваги та екскурсії.

Всесвітній день пошти (World Post Day) — щорічне міжнародне свято, покликане сприяти популяризації й розвитку поштового обслуговування у світі. Встановлене Всесвітнім поштовим союзом (Universal Postal Union), має сталу дату — 9 жовтня. Вперше його відзначили в 1970 році.

Знайомство з поштою

Запитайте дітей, наскільки потрібне й важливе спілкування між людьми. Продемонструйте їхні відповіді прикладом комунікації первісних людей — спершу вони спілкувалися жестами та за допомогою голосу. Розкажіть, що голос і зір мають просторові межі, тож люди почали вигадувати різні знаки — і шумові, і візуальні. Відтак спонукайте дітей замислитися, як в давнину передавали повідомлення на далекі відстані. Так підведіть їх до появи пошти й зверніть увагу, що фактично  вона існувала дуже давно — але ось у таких простих варіантах.

Гра «Я пишу листа»

Аудіоказка «Листоноша і порося»

Запропонуйте дітям написати листи — мамі, татові, сестрі, братику, бабусі та дідусеві тощо. Так найпростіше й водночас захопливо ви втілите першу особисту зустріч дітей із поштою. Поцікавтеся, кому саме діти хочуть написати лист і як оформити його — малюнками, аплікаціями чи навіть літерами тощо. Підтримуйте уяву дітей — кожен лист здивує вас унікальністю. Відтак спонукайте поміркувати, як же тепер відправити лист. Перегляньте разом мультфільм «Листоноша і порося» за казкою Дональда Біссета (Donald Bisset) — так діти дізнаються, що лист маємо покласти в поштову скриньку, а ще у жартівливій формі довідаються про стандартні розміри листів, що таке посилка і чому листом та посилкою не можна відправляти живих істот.

Мініквест «У пошуках скриньки»

Під час прогулянки влаштуйте дітям зустріч зі справжньою поштовою скринькою. Проведіть їх вулицею, де розміщена така скринька, та спонукайте знайти її. Запропонуйте роздивитися поштову скриньку та спонукайте запитувати:

  • Чому поштова скринька не має звичайних дверцят?
  • Куди потрібно класти лист?
  • Як зі скриньки дістають листи?
  • Скільки листів вміщується в скриньку?
  • А як поштар зрозуміє, кому потрібно віддати лист?

Покажіть дітям фото поштових скриньок різних країн, попросіть знайти відмінності й спільне. Відтак вони самі дійдуть висновку, що лист потрібно запакувати в конверт, підписати його, а потім покласти в поштову скриньку.

Екскурсія «До поштаря на гостину»

Влаштуйте дітям екскурсію в поштове відділення. Тут вони ознайомляться з новими професіями й почують від працівників пошти цікаві факти про їхню роботу, на власні очі побачать конверти, марки, листи, бандеролі, посилки, порівняють їхні форми та розміри, дізнаються, хто їх приймає та доставляє адресатам. Практичний результат екскурсії — на наступний день запропонуйте дітям власноруч створити конверти. Діти намалюють на своїх конвертах марку, адресата й відправника — розмістивши саме так, як і на справжньому конверті.

Пошта в дитячому садку

Напередодні Всесвітнього дня пошти оголосіть у середній та старшій групах тиждень дитячої пошти. Діти залюбки змайструють особисті поштові скриньки. Скористайтеся для цього картоном, цупкою тканиною тощо. «Підписати» скриньки можна малюнками чи аплікаціями. Щоб налагодити жваву роботу дитячої пошти, поштові скриньки середньої та старшої груп розмістіть у різних місцях.

Гра «Тиждень власної пошти»

На початку тижня спрямуйте дітей у правилах гри й наголосіть на тому, що лист має бути змістовним — повідомляти отримувача про щось конкретне, створювати настрій або нагадувати про щось. Разом визначте, що саме можна відправляти одне одному дитячою поштою: малюнки, аплікації, сюрпризи в обгортці, журнальні вирізки з фотографіями тощо. Відтак домовтеся, коли саме діти перевірятимуть пошту і коли поштар розкладатиме її по скриньках. Поштаря кожної групи обирайте щодня. Наприкінці тижня діти у групі поділяться враженнями, що цікавого й від кого вони отримали. Так за тиждень учасники гри відчують себе справжніми поштарями, дізнаються вподобання товаришів, вправлятимуться в комунікації та отримають багато позитива від нової діяльності.

Ознайомте дітей з історією пошти у формі розваги «З днем народження, пошто!». Її сценарій містить найважливіші поштові атрибути — як персонажі тут постають навіть Конверти. Діти залюбки спробують себе в ролі Поштариків, а Кіт Матроскін та поштар Пєчкін додадуть ретро-шарму сучасній поштовій індустрії. Також діти напишуть листа Чарівникові, відправлять його та отримають відповідь, дізнаються про етапи доставки листів. Пізнавальні ігри гармонійно доповнять розвагу корисними активностями