ще
згорнути
Усі статті номера
8
серпень 2019року
взаємодіємо зі спеціалістами
фітбол

Казкова фізкультура на фітболах

Світлана Сліпченко, інструктор з фізкультури дошкільного навчального закладу—центру розвитку дитини № 1 «Ясочка», м. Кам’янське, Дніпропетровська обл.

На великих міцних м’ячах так весело стрибати! Діти люблять фітболи за радість, дорослі — за користь для здоров’я. Як поєднати гру, вправи та казку, дізнайтеся зі статті

У дитячому садку більшає дітей, які мають проблеми зі здоров’ям. Чому? Бо вдома діти мало рухаються, натомість довго дивляться мультики в планшеті чи сидять біля комп’ютера. У них збільшується статичне напруження, формується дефіцит м’язової діяльності. Як наслідок — у дітей порушується постава, погіршується зір, накопичується зайва вага тощо. Такі діти неохоче займаються фізкультурою, бо швидко втомлюються, а фізичне навантаження спричиняє біль у м’язах, швидкий рух — задишку. Тож вони знов беруться за планшет або батьківський телефон.

Як подолати таке замкнене коло та «перезавантажити» дошкільників, заохотити рухатися?

Чим цінний фітбол

Щоб зацікавити дітей фізкультурою, спонукати їх активно рухатися поза заняттями, я використовую фітбол. Він виконує декілька функцій, які допомагають дітям розкрити й реалізувати власний руховий потенціал.

Основні функції:

  • спортивний інвентар — сприяє розвитку відчуття рівноваги, координації рухів, удосконалює рухові вміння і навички (підкидання, відбивання, кочення тощо);
  • тренажер — активізує та вправляє роботу різних груп м’язів, сприяє розвитку фізичних якостей організму (сила, витривалість, спритність), тренує серцево-судинну та дихальну системи;
  • корекційний засіб — активізує руховий, зоровий, тактильний аналізатори, формує правильну поставу тощо;
  • дидактичний посібник — спонукає орієнтуватися у просторі відносно нього, допомагає формувати поняття про колір, форму, величину тощо;
  • іграшка — розвиває уяву, фантазію (може бути жабкою, коником, ракетою, намистинкою тощо).

Ба більше, вправи на фітболі дають змогу зміцнити м’язовий корсет без навантаження на хребет. А вібрація тіла під час вправ із м’ячем посилює перистальтику кишечника дітей.

Крім того, фітбол допомагає дітям позбутися стресу, зняти емоційну напругу тощо. Це важливо на початку навчального року, коли старші діти повертаються після тривалого відпочинку або малюки адаптуються до умов дитячого садка.

Як провести заняття

На кожному занятті прагнемо створити позитивний емоційний фон, бадьорий та радісний настрій. Тривалість заняття, інтенсивність навантаження залежать від віку дітей та програмних задач. Складові заняття з фітбол-м’ячами — традиційні для занять з фізкультури.

Структура

Під час підготовчої частини налаштовую дітей на роботу, готую до вправ. Починаємо заняття з ходьби та бігу по колу одне за одним (діти котять м’ячі поруч себе), навколо м’ячів, постукуючи долоньками по їхній поверхні тощо. Відтак пропоную дітям перешикуватися. Діти старшого дошкільного віку розміщуються по всій залі. Молодшого та середнього — працюють у колі.

Починаємо з простих вправ і полегшених вихідних положень, поступово ускладнюючи рухи. Емоційно налаштувати дітей виконувати вправи допомагає музика, фітбол-казка.

Розминка має передбачати вправи з рухами невеликої амплітуди. Темп виконання — повільний і середній.

Мета основної частини — забезпечити максимальне навантаження на організм. Для цього проводжу комплекс загальнорозвивальних вправ на фітболах. Фізичне навантаження чергую з відпочинком та розслабленням. У цій частині навчаю основним динамічним рухам із м’ячем та проводжу рухливі ігри з високою та середньою інтенсивністю. Пропоную дітям вправи з різних вихідних положень, зокрема, лежачи на фітболі на грудях, на спині. Такі вправи сприяють корекції постави, тренують силу та витривалість м’язів.

Заключна частина має сприяти відновленню та розслабленню організму дітей. Тому проводжу вправи на розслаблення м’язів спини та загальну релаксацію, зокрема дихальні вправи сидячи, лежачи на м’ячі, а також ігри малої та середньої рухливості.

Правила безпеки

Аби дітям нічого не заважало під час вправ, одяг має бути зручним, а взуття не ковзати підлогою.

Жодна вправа не має завдавати болю або дискомфорту. Ми уникаємо вправ із швидкими та різкими рухами, скручуваннями у шийному і поперековому відділах хребта, інтенсивної напруги м’язів і спини.

Якщо діти лежать на фітболі на спині, нагадуємо, щоб вони не затримували дихання.

Дуже обережно слід ставитись до стрибків на м’ячі. Вони можуть бути небезпечні для м’язів спини, якщо дитина при цьому не контролює правильну поставу. Ліпше уникати травмонебезпечних вправ.

Чи є місце для казки

Дітей зачаровує світ казок, та все ж перевагу вони надають різноманітним рухам, бо рух — це для них життя, розвиток і здоров’я. То чому ж не поєднати те, що так подобається дітям, в один вид діяльності — казкову фізкультуру?

Створюємо різноманітні сюжети казок. Їх основою можуть бути улюблені свята, рухова абетка, ознаки пір року, ознайомлення з комахами, з мешканцями моря тощо. Головне, щоб сюжети були цікаві дітям, створювали позитивну емоційну атмосферу, бажання бути героями цих казкових дійств (див. Додаток).

Щоб відкрити текст додатку на весь екран,

натисніть на піктограму Меню  на нижньому березі фрейму

Щоб скачати додаток,
дочитайте статтю до кінця

Проводимо такі заняття спільно з вихователем, який виконує роль ведучого.

Казковий сюжет та вправи на фітболі забезпечують ігровий характер рухів, що в свою чергу надає їм привабливості і виразності. Під час занять в дітей розвивається творча думка, що в кінцевому результаті робить життєдіяльність дошкільнят цікавою, активною, насиченою та корисною.

ЦЕ ЦІКАВО ЗНАТИ

Як засіб лікування перетворився на фізкультурне знаряддя

У 50-х роках ХХ століття швейцарський лікар-фізіотерапевт Сюзан Кляйн-Фогельбах вперше використала фітбол, аби лікувати хворих на церебральний параліч. А вже у 80-х роках її американська колега Джоан Познер Мауер почала використовувати такі м’ячі як засіб відновлення організму після травм опорно-рухового апарату.

Вони виявили, що тренування з фітболом позитивно впливають на стан здоров’я пацієнтів. У них прискорилися процеси регенерації тканин, поліпшилася еластичність м’язів і зв’язок.

Дослідження лікарів засвідчили, що завдяки заняттям із фітболом у пацієнтів сформувався сильний м’язовий корсет навколо хребта, посилився кровообіг у міжхребетних дисках, поліпшився обмін речовин тощо.

Відтак фітболи стали застосувати й в оздоровчій аеробіці як засіб для профілактики артриту, варикозу, остеохондрозу тощо. Протипоказань щодо використання швейцарського м’яча немає. Його можуть використовувати і вагітні жінки, і діти.

 
Зірка
за правильну відповідь
неправильно
Правильно
Темп розминки з фітболами має бути:
а) повільним та середнім
б) середнім та швидким 
в) повільним та швидким
Матеріали для скачування: